Rozpoczął się remont elewacji cerkwi

Rozpoczął się remont elewacji cerkwi

W minionym tygodniu, po długim oczekiwaniu i ku uciesze proboszcza, rozpoczął się remont elewacji zewnętrznej naszej cerkwi. Ekipa uwija się niczym pszczele robotnice w ulu i pomimo lejącego się z nieba żaru, metr po metrze ściany świątyni zyskują piękny biały kolor.

– Bardzo się cieszę, że zaplanowany remont naszej cerkwi wreszcie się rozpoczął. Remont planowany, ale przede wszystkim konieczny. Ściany naszej świątyni wyraźnie chłonęły wilgoć, w wielu miejscach były popękane, a i estetyka całości pozostawiała wiele do życzenia – wyjaśnia o. Jarosław.

Estetyka, choć niewątpliwie ważna, to jednak nie wszystko. Każda ze ścian zostanie uprzednio odpowiednio zabezpieczona zarówno pod względem wilgoci, jak też pęknięć, a następnie pokryta specjalnym tynkiem. Pozwoli to także na wyrównanie ścian.

W 2018 r. cerkiew przeszła kompletną odbudowę dachu. Przekonstruowano obie kopuły nadając im piękny kształt. Nowa blacha pokryła też pozostałą część dachu. Przy tej okazji koniecznym było wykonanie kosztownej, acz niezbędnej instalacji odgromowej. Inwestycja znacznie przekroczyła możliwości ok. 200-osobowej parafii, niemniej udało się już rozliczyć wszystkie koszty i dzięki ofiarności miejscowych wiernych, jak też ludzi dobrej woli spoza parafii uzbierać część kwoty na pokrycie trwającego obecnie remontu elewacji.

Jak na dobrego gospodarza przystało proboszcz planuje całościowo zamknąć remont zewnętrzny, podobnie jak to było w przypadku remontu wewnętrznego. Prace we wnętrzu cerkwi rozpoczęto w 2010 r. Przez pięć kolejnych lat wykonano polichromię ścian, dokonano wymiany podłogi i ikonostasu, zamontowano nowy okład prestoła oraz baldachim do grobu. Całość prac nadała świątyni nie tylko należytego sakralnego blasku, ale sprawiła, że nasza cerkiew jest bardzo przytulna.

– Podbudowa głównych schodów wykonana jest z miękkiej i chłonącej wilgoć zaprawy cementowo-wapiennej. Jak widać część położonych nań płytek popękała, zaś na większości pozostałych widoczne są duże wapienne wykwity. Nie można więc pozostawić tak wyglądających schodów przy nowej elewacji i dachu. Podobnie rzecz się ma do wiekowych już drzwi wejściowych. Uważam, że jeśli już coś zaczęło się robić, to należy to zrobić dobrze i do końca, dlatego zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszej wspólnoty w tym przedsięwzięciu – powiedział proboszcz. Jeśli Bóg pozwoli, uda się nam zakończyć całość prac do parafialnego święta, na które już teraz wszystkich serdecznie i gorąco zapraszam – dodał.

Serdecznie prosimy o wsparcie trwającej inicjatywy. Naprawdę bardzo niewiele pozostało, by cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy była w 100 procentach wyremontowana. Każdy z nas będzie mógł z przyjemnością i modlitwą w sercu odwiedzić jej gościnne progi, zarówno na co dzień, jak i 27 września – w dzień święta parafialnego.

Wpłaty można kierować na konto parafialne:

Parafia Prawosławna
Podwyższenia Krzyża Pańskiego
w Kuźnicy
ul. Sidrzańska 12
16-123 Kuźnica
Nr rachunku: PL 65 1240 5240 1111 0010 9518 8057
SWIFT/BIC: PKOPPLPW

Tekst: Adam Matyszczyk / za: cerkiew-sokolka.pl
Zdjęcia: Łukasz Grygiewicz